Pokaż listę

Wigilia Miejska za pieniądze najuboższych

Olbrzymie kontrowersje i zniesmaczenie wśród mieszkańców wywołała informacja ujawniona przez Radnego Rady Miejskiej w Wołominie – Pawła Banaszka, dotycząca organizacji Wigilii Miejskiej na Placu 3 Maja w Wołominie, ze środków przeznaczonych dla najuboższych mieszkańców Wołomina.

/media/28555452_1728107290584236_889060555_o.jpg
foto: UM WOłomin

Wszyscy byliśmy pod wrażeniem rozmachu z jakim miasto zorganizowało Miejską Wigilię, jednak padające ze strony Mieszkańców Wołomina pytania o to, skąd pieniądze na tego typu rozrywki - skłoniło jednego z Radnych do zadania pytania Elżbiecie Radwan skąd zostały pozyskane środki finansowe.

Olbrzymie zdziwienie wszystkich wywołała informacja, że większość środków przeznaczonych na posiłek w czasie Wigilii pochodziło z pieniędzy Ośrodka Pomocy Społecznej w którego Statucie w § 7 czytamy:

„Ośrodek udziela pomocy społecznej osobom i rodzinom, którym taka pomoc jest niezbędna (… ) w szczególności z powodu:

  • ubóstwa,
  • sieroctwa,
  • bezdomności,
  • bezrobocia,
  • trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego,
  • alkoholizmu lub narkomanii,
  • klęski żywiołowej lub ekologicznej.” (cała treść statutu OPS w Wołominie)

W piśmie podpisanym przez zastępcę E. Radwan - R. Makowskiego - czytamy natomiast:

,,Ośrodek Pomocy Społecznej w Wołominie brał udział w przygotowaniu i organizacji wydarzenia pod nazwą „Wigilia Miejska w Wołominie”. Koszt przedsięwzięcia 42.000,00zł brutto. Przedmiotem umowy było świadczenie usługi polegającej na zakupie produktów (przegotowanie potraw) oraz dostarczenie ich na Pl. 3 Maja na Wigilię dla rodzin objętych wsparciem OPS. (…)’’

Nie będziemy się już czepiać tego, iż z przedstawionego zestawienia wynika że łączny koszt Wigilii Miejskiej to 122.840,76zł a nie jak podano w piśmie: 122.628,00zł.

Zastanawiający jest jednak fakt, iż w odpowiedzi na interpelację radnego, Burmistrz Makowski pisze, że Ośrodek Pomocy Społecznej dostarczył zakupione ze swoich środków (za 42.000,00zł !!!!) i przygotowane dania, dla rodzin objętych wsparciem OPS.

Zagadką pozostaje, w jaki sposób sprawdzono podczas Miejskiej Wigilii czy przygotowane przez OPS potrawy trafiały rzeczywiście WYŁACZNIE do osób objętych opieką OPS…

Żal byłoby gdyby Ośrodek Pomocy Społecznej włączał się finansowo w promocję Urzędu Miejskiego zamiast przeznaczać swoje środki dla osób rzeczywiście potrzebujących ale z pewnością tę kwestię nasi Włodarze są w stanie jakoś logicznie wyjaśnić.

Niestety śledząc aktywność Wiceburmistrza Makowskiego na fb pod postem dotyczącym finansowania Miejskiej Wigilii, odnieść można wrażenie, że robi wszystko aby zmienić temat, dyskusję sprowadzić na inne tory i ośmieszyć adwersarzy.

Zdaniem Mieszkańców Wołomina wypowiadających się na ten temat, Wigilię Miejską można było sfinansować pozyskując środki w inny sposób a nie odbierając je najbardziej potrzebującym.

Mieszkańcy nie negują samych kosztów organizacji Miejskiej Wigilii, ci bardziej zorientowani w organizacji tego typu imprez twierdzą, że ich wysokość jest na standardowym poziomie, jednak fakt iż - jak mówi wielu, promocję urzędu miasta i burmistrz Radwan sfinansował w dużej mierze ze swoich środków Ośrodek Pomocy Społecznej – budzi niedowierzanie i oburzenie.

/media/2018_02_28_11_09_12_Startowa.jpg
/media/2018_02_28_11_10_29_Startowa.jpg

autor: eW

Pokaż listę
Facebook Twitter