Pokaż listę

Niedziela Premiera Morawieckiego w Wołominie

W związku z dużym zainteresowaniem wśród Mieszkańców Wołomina wizytą Premiera Mateusza Morawieckiego w naszym mieście, poprosiliśmy Pana Ryszarda Madziara, jednego jej z organizatorów, o krótką wypowiedź dotyczącą wizyty, jak również przedstawienie tematów, które były poruszane na spotkaniu z samorządowcami.

- Kiedy zadzwoniłem w niedzielę ok.7.50 do Prezesa OSP Wołomin z zapytaniem, czy sala, którą dysponuje Straż jest wolna, bo przyjedzie do Wołomina Premier RP Mateusz Morawiecki i chcielibyśmy zrobić spotkanie w strażnicy - w słuchawce zapanowała cisza, a po dłuższej chwili usłyszałem, że robię sobie z niego żarty – mówi z uśmiechem Ryszard Madziar – Grzegorzu, dziś będzie u Ciebie Premier. Bierzmy się do roboty…

Na zakończenie długiego majowego weekendu Miasto i Gminę Wołomin odwiedziła jedna z najważniejszych osób w Polsce.  Mowa o Premierze Mateuszu Morawieckim, który w samo południe  6 maja rozpoczął swoją wizytę od złożenia kwiatów na cmentarzu wojennym 1920 roku Ossowie oraz Dolinie Dębów Smoleńskich. Następnie Premier udał się na Mszę św. do kościoła M. B. Częstochowskiej, sprawowanej w intencji górnika, który zginął w kopalni Zofiówka. Po nabożeństwie odbyło spontaniczne spotkanie z mieszkańcami, którzy wspólnie z Mateuszem Morawieckim opuszczali świątynię. Po Mszy Św., kolumna rządowa przejechała do skromnej strażnicy OSP Wołomin, gdzie czekali wyprostowani i dumni Strażacy.


fot. eW

- Kiedy zadzwoniłem w niedzielę ok.7.50 do Komendanta OSP Wołomin z zapytaniem, czy sala, którą dysponuje Straż jest wolna, bo przyjedzie do Wołomina Premier RP Mateusz Morawiecki i chcielibyśmy zrobić spotkanie w strażnicy - w słuchawce zapanowała cisza, a po dłuższej chwili usłyszałem, że robię sobie z niego żarty – mówi z uśmiechem Ryszard Madziar – Grzegorzu, dziś będzie u Ciebie Premier. Bierzmy się do roboty…

- Premier, jak wynikało z informacji KPRM, nie chciał rozgłosu, tylko spokojnej merytorycznej dyskusji z samorządowcami,  co jak myślę, udało się. Na spotkaniu był obecny również minister Jacek Sasin Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. Na wstępie Premier zadeklarował, że jest do dyspozycji w każdym temacie ogólnokrajowym i sprawach dotyczących nas-samorządowców oraz mieszkańców powiatu wołomińskiego.

- Miałem okazję zadać pytanie w sprawie programu „Mieszkanie +” ,na realizację którego czekają tysiące Polaków w różnym wieku, zarówno młodzi, jak też ci, których zarobki są niewystarczające do wzięcia kredytu.

Premier odpowiedział bardzo szeroko, mówiąc :

- Te programy, które do tej pory były, nie chcę ich nadmiernie krytykować, „Rodzina na swoim”, „Mieszkanie dla młodych”, to nie były programy dla tych najbardziej potrzebujących ludzi, bo to były programy dla tych, których było stać na kredyt hipoteczny, dzięki temu banki miały wyższą marżę, deweloperzy również, a ci, co było ich stać też na kredyty hipoteczne również dostawali dopłaty. Nam chodzi o 50-60% społeczeństwa, które często nie stać na kredyt hipoteczny, ale chcemy im dać perspektywę mieszkania również z opcją dojścia do własności. Nie ma takiego rynku i my stworzymy taki rynek. Dziękuję za to pytanie, które zadał Pan Ryszard Madziar. Jest ono fundamentalnie ważne. Tu liczy się współpraca z samorządowcami, gdzie są dobre grunty i gdzie chcemy pobudzić oddolną aktywność, żeby marża deweloperów nie była 50% czy 150% , jak jest w Warszawie za m2, tylko chcemy, żeby była ona mała 5-10%. Tyle wystarczy, żeby te mieszkania były jak najtańsze dla ludzi - w formie czynszu albo czynszu z opcja dojścia do własności i to jest program, na którego rozhuśtanie potrzebujemy właśnie 2 lata. Tak jak wspomniałem na początku, mamy cały program, powołałem radę mieszkalnictwa co tydzień się spotykamy, aby podzielić obowiązki: co, kto i do kiedy ma zrobić. Ucieramy tę specustawę i mam nadzieję, że posłowie ja poprą. Mam nadzieję, że dzięki temu specustawa będzie za kilka miesięcy gotowa. W 2019r. chcemy ruszyć z kopyta. Także nie poddajemy się -  te słowa Premier skierował do mnie.

Kolejnym pytaniem, które zadałem Premierowi była sprawa budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Usłyszałem, że pomimo trudności, które pojawiają się po drodze, Premier jest zdeterminowany, aby muzeum powstało do 2020 roku. Z sali padały w trakcie rozliczne pytania.

- Droga dojazdowa do Warszawy S8 po części rozwiązała problem, super sprawa, natomiast brakuje nam węzłów - dojazdów węzła Wołomin i węzła Kobyłka, czyli wszyscy teraz jeździmy przez Radzymin i tu  liczymy na wsparcie pana Premiera – mówił Ireneusz Maślany

- To pełna zgoda, to jest bolączka w całej Polsce, bo te drogi biegną od miasta do miasta, a zjazdów jest relatywnie za mało. Będziemy starali się o dokończenie tych "S", jednak zapotrzebowanie jest na węzły, zjazdy, dojazdy, które będą łączyły główne arterie miast z drogami głównymi. Patrząc na perspektywy 5-7 lat, to jest to nasz program infrastrukturalny, na tym on główne polega - wyjaśnił Premier.

Padło również pytanie ze strony Posła Piotra Uścińskiego w sprawie kwoty 5mld na drogi lokalne, które Pan Premier  zapowiedział do realizacji w najbliższych latach. Usłyszeliśmy: "Tak, to powiem przy tej okazji właśnie, że dla porównania nasi poprzednicy przeznaczyli 800mln zł w skali kraju na drogi gminne i powiatowe. My w tym roku przeznaczyliśmy już 1mld 300mln zł, 60-70% więcej, ale mamy w planie postawienie funduszu dróg lokalnych tej jesieni wielkości ok 5mld zł, który będzie też w praktyczny sposób możliwy do użycia. Ten fundusz będzie działał w cyklu 2-3. letnim. Już jesienią tego roku samorządowcy będą mogli do niego aplikować. Chcemy zrobić to też przez wojewodów. Wojewodowie patrzą na całokształt tej architektury czy infrastruktury wojewódzkiej i będą te środki dostępne na remonty, budowy tych dróg. Jest to taki program, jakiego nie było od 50 lat. Właśnie tym samym dajemy wyraz filozofii naszego działania: Polska jest nie tylko dla wielkich miast, ale właśnie Polska powiatowa i gminna jest równie ważna. Dlatego chcemy ją remontować, budować, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze, podobnie jak komfort jazdy.

Premier na wszystkie padające pytania starał się odpowiadać jak najdokładniej, zastanawiając się jednocześnie nad realnymi skutkami wprowadzenia niektórych zmian. Co ciekawsze propozycje i sugestie zebranych, zapisywane były przez przedstawicieli KPRM obecnych na spotkaniu, często na wyraźne wskazanie Premiera.

Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia wizyta tak wysokiego rangą przedstawiciela Polskiego Rządu w Wołominie.red. eW

Pokaż listę
Facebook Twitter