Pokaż listę

Tradycje wigilijne Ziemi Wołomińskiej - czy są takie?

Dawniej niemal każdy region czy każda wieś miały swoje lokalne przysmaki wigilijne. Podawano m.in. zupę migdałową, tłuczeńce, dania z ryb, kisiel z owsa, kaszę jaglaną z suszonymi śliwkami, pieczoną gęś, zupę z piwa, prażony groch czy gotowaną suszoną rzepę. Co jeszcze jadano dawniej w Wigilię? Czy ziemia wołomińska charakteryzuje się jakimiś szczególnymi zwyczajami czy tradycyjnymi potrawami wigilijnymi?

/media/2017_12_22_09_37_03_Prezentacja_e_are_having_a_baby_girl_.png
fot. canva

Zapomniane potrawy

Jedną z tradycji wigilijnych było przygotowywanie wymyślnych dań z ryb, którymi zachwycano się też poza granicami naszego kraju. Dania z ryb stanowiły podstawę wieczerzy wigilijnej wśród szlachty. Ryby były przyprawiane tylko olejem – słonecznikowym, rzepakowym, z siemienia lnianego, konopnego, z maku. Nigdy nie stosowano do nich masła.

Dawniej jednym z wigilijnych przysmaków wśród rodzin zamożnych była także zupa migdałowa. Przyrządzano ją z mielonych migdałów, które parzono wrzącym mlekiem z dodatkiem cukru i ryżu.

Jednym z tradycyjnych przysmaków były tłuczeńce, czyli tradycyjne ciasteczka spożywane tuż po kolacji wigilijnej. Wykonuje się je z masy z czerstwego razowego pieczywa, które należy sparzyć wrzącym, zarumienionym miodem z dodatkiem przypraw korzennych i wafli. Ciasteczek tych się nie piecze.

Pradawne polskie menu wigilijne

Za tradycyjne potrawy ludowe podczas Wigilii uznawano zupę grzybową, barszcz z buraków, bigos postny, kaszę jaglaną z suszonymi śliwkami, fasolę lub groch, kisiel z owsa, kluski pszenne z makiem, kutię, siemieniatkę, piernik, jabłka i orzechy. Świąteczne menu różniło się trochę od siebie w poszczególnych zakątkach kraju.

Przykładowo:

-na Pomorzu najczęściej na stole znaleźć można było kluski z makiem, rybę, pieczywo, kapustę z grzybami suszonymi, śledzia, pierogi, niekiedy ser, a nawet... zupę z piwa;

- na Podlasiu podawano rybę (smażoną lub gotowaną), barszcz, kompot z suszonych gruszek, kutię;

-na Śląsku podawano najczęściej ziemniaki ze śledziami, suszone śliwki z kaszą, fasolę z okrasą z oleju, kołacze ze śliwkami albo serem, gotowaną suszoną rzepę, suszone śliwki z fasolą;

- na Mazowszu za niemalże najważniejsze uważano, by gospodyni przygotowała placki pszenne. Na stole zazwyczaj znajdowało się 5–9 potraw. Do najpopularniejszych należały: kapusta z grzybami, barszcz grzybowy, tłuczone kartofle z makiem, kluski z gruszkami, kasza jaglana z olejem, kutia, prażony groch, kisiel żurawinowy lub owsiany. Nie brakowało także wódki.

- na Warmii i Mazurach podawano pieczoną gęś, mięso, kiełbasę z gęsi, ciasta, słodycze. Na tym obszarze do II wojny światowej nie przestrzegano postu.

Menu wigilijne było uzależnione od finansów gospodarza. Niemal każdy region czy każda wieś miały dawniej swoje lokalne przysmaki wigilijne.

A jak jest u nas w Wołominie i jego okolicach? Czy posiadamy jakieś szczególne tradycje wigilijne, charakterystyczne dla naszej wołomińskiej ziemi?

Chętnie poczytamy w komentarzach :)

red. eW, na podstawie: polki.pl


Pokaż listę
Facebook Twitter