Pokaż listę

Policja i SOK pilnują przejazdu w Zagościńcu

Policjanci wołomińskiej Komendy już po raz kolejny uczestniczyli w działaniach w ramach ogólnopolskiej kampanii zainicjowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pod nazwą "Bezpieczny przejazd” ukierunkowanej na bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. Dzisiaj w rejonie przejazdu kolejowego w Zagościńcu policjanci prewencji, ruchu drogowego wspólnie z pracownikami PKP i funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei podjęli działania kontrolne mające na celu poprawę bezpieczeństwa w rejonie przejazdów kolejowych.

/media/177-147517.jpg
Akcja

Dziś w godzinach rannych policjanci prewencji, ruchu drogowego wołomińskiej Komendy uczestniczyli w działaniach mających na celu nadzór nad ruchem drogowym w okolicach przejazdów kolejowych. Oprócz działań kontrolnych, policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, oraz pracownikami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w rejonie przejazdu kolejowego w Zagościńcu realizowali czynności w ramach kampanii „Bezpieczny przejazd”.

Pracownicy PKP oraz funkcjonariusze SOK rozdawali pieszym i kierowcom ulotki informujące o prowadzonej kampanii, oraz przestrzegali przed skutkami zdarzeń kolejowych spowodowanych przez osoby piesze i kierowców ignorujących przepisy drogowe. Funkcjonariusze Policji czuwali przede wszystkim nad przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego w rejonie przejazdów kolejowych.

Niestety nawet widok umundurowanych policjantów i funkcjonariusz SOK nie odstraszał, głównie pieszych przed próbą przejścia przez przejazd kolejowy pomimo nadawanego sygnału dźwiękowego, czerwonego sygnału świetlnego i zamykających się zapór, niejednokrotnie nawet zbliżającego się pociągu. Funkcjonariusze reagowali na wszystkie tego typu wykroczenia.

/media/177-147521.jpg
Akcja

Pamiętajmy, chwila nieuwagi, ignorowanie przepisów drogowych i o wypadek nie trudno. Do tragicznego w skutkach wypadku na tym przejeździe kolejowym doszło ubiegłej niedzieli. Młody człowiek pomimo zamkniętych zapór wjechał rowerem na przejazd wprost pod nadjeżdżający pociąg ponosząc śmierć na miejscu.

Wypadki drogowe z udziałem pociągu nie zajmują dominującej pozycji w statystyce zdarzeń na drogach, jednak charakteryzują się z reguły bardzo tragicznymi skutkami. Pociąg to masa rzędu kilkuset ton, a jego droga hamowania nawet przy niewielkich prędkościach jest kilkunastokrotnie dłuższa niż zwykłego samochodu i może wynosić blisko 1300 metrów, czyli mniej więcej tyle co długość 13 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Wypadki na torach są przede wszystkim skutkiem niewłaściwego zachowania się kierowców samochodów, lecz również pośpiechem i nieuwagą osób pieszych. Wielu można byłoby uniknąć, gdyby górę wzięła rozwaga i wyobraźnia.

Źróło: KPP Wołomin

Pokaż listę
Facebook Twitter