Pokaż listę

Obwodnica Marek - węzeł Kobyłka

Obwodnica Marek prawdopodobnie nie zostanie oddana do użytku w terminie. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada wyciągnięcie konsekwencji wobec wykonawcy.

/media/marki46-604x345.jpg

- Nie wyobrażam sobie, że nie będą wobec wykonawcy wyciągnięte konsekwencje zapisane w umowie - powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

- Zasada jest taka, że jeżeli inwestor w jakiś sposób wpłynie na wydłużenie terminu realizacji inwestycji, to przez wykonawcę jest obciążony dodatkowymi kosztami. Jeżeli z drugiej strony wykonawca, z różnych powodów zawinionych przez siebie, nie realizuje w odpowiednim terminie inwestycji, musi ponieść konsekwencje - dodał minister.

O możliwości niedotrzymania kontraktowego terminu zakończenia prac na obwodnicy Marek, który określony został wcześniej na 28 października, poinformowała GDDKiA.

"W naszej ocenie termin kontraktowy może być mało realny do dotrzymania. Szacujemy, że prace mogą się zakończyć nawet w drugiej połowie listopada br." - napisała GDDKiA we wtorkowym komunikacie.

Jak poinformowała wtedy GDDKiA, obecnie na odcinku Marki-Kobyłka wykonywane są m.in. prace wykończeniowe na obiektach, prace związane z odwodnieniem trasy oraz układane są warstwy nawierzchni.

Natomiast na odcinku Kobyłka-Radzymin wykonywane są m.in. prace wykończeniowe na obiektach, wykończeniowe związane z układaniem nawierzchni, wykończeniowe związane z montażem barier oraz wykończeniowe związane z wykonaniem oznakowania poziomego i pionowego.

Trasa S8 Marki-Radzymin Południe przebiega przez powiat wołomiński, na terenie takich gmin jak Marki, Zielonka, Ząbki, Kobyłka oraz Radzymin. Inwestycja została podzielona na dwa odcinki: 8-kilometrowy od węzła Marki (bez węzła) do w. Kobyłka (z węzłem), gdzie wartość realizowanego kontraktu przez firmę Salini wynosi 331,6 mln zł oraz drugi, 7-kilometrowy od w. Kobyłka (bez węzła) do w. Radzymin Płd., o wartości 405,9 mln zł, budowany przez firmę Astaldi.

GDDKiA przypomniała we wtorek, że powstanie tego odcinka drogi ekspresowej ma znaczenie dla europejskich korytarzy komunikacyjnych i zostało zaliczone do bardzo ważnych zadań rządowych.

autor: Łukasz Pawłowski, PAP


Pokaż listę
Facebook Twitter